Cel:
- Wspomaganie uczestników w utrzymywaniu/odzyskiwaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego poprzez aktywność w ogrodzie i doświadczenie/uświadomienie sobie jak pozytywny wpływ na zdrowie ma kontakt z naturą.
Dla kogo:
- warsztaty zamknięte przeznaczone dla osób indywidualnych lub dla pracowników firm niezależnie od zajmowanego stanowiska odbywające się w kameralnych, maksymalnie sześcio-osobowych zespołach.
Korzyści:
- Praca z roślinami wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka – poprawia samopoczucie i koncentrację, stymuluje zmysły, pobudza twórcze myślenie i działanie, odbudowuje naturalne zasoby organizmu.
- Prace w ogrodzie, kontakt z florą i fauną jest źródłem satysfakcji i swoistą terapią, sprzyjającą m. in. rozwijaniu kreatywności, ćwiczeniu zdolności manualnych, obniżaniu napięć emocjonalnych.
- Człowiek posiada zapisaną w genach potrzebę obcowania z naturą, co jak wiemy z doświadczenia, przekłada się na pozytywne reakcje takie jak: doświadczanie dobrostanu, sprawstwo, kreatywność, zaangażowanie.
Opis warsztatów:
- Warsztaty odbywają się indywidualnie lub w kameralnych, maksymalnie sześcio-osobowych zespołach na prywatnej posesji z dużym ogrodem.
- Czas trwania warsztatu – 4 godziny.
- Podczas warsztatów mają miejsce różnorodne aktywności w zależności od pory roku. Warsztaty rozpoczynają się spacerem po ogrodzie i mini-wykładem o otaczających nas roślinach. Kolejna część to relaksacja czynna polegająca, m.in. na: sadzeniu roślin, przycinaniu pędów, pieleniu rabat, podlewaniu, zbieraniu ziół, owoców. Warsztaty zamyka relaksacyjna, leśna kąpiel iglasta połączona z obserwacją leśnego ekosystemu. Na zakończenie, każdy uczestnik dostaje w prezencie małą sadzonkę do opieki/pielęgnacji w domu.
Ekspertka:
Jolanta Sławińska – psycholożka, trenerka biznesu, hortiterapeutka
JOLANTA SŁAWIŃSKA
psycholżka, trenerka biznesu, hortiterapeutka, pasjonatka ogrodów, ogrodnictwa, życia w harmonii z naturą i właścicielka tętniącego życiem ogrodu, w którym odbywają się warsztaty
Prawa autorskie programów szkoleniowych należą do ich autorów. Kopiowanie w celach komercyjnych i rozpowszechnianie jakąkolwiek metodą jest zabronione zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83).