Polecamy publikacje naszych Ekspertów:
Przyjaciele Żyrafy – Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska.
Króliczek Kazio nie lubi się witać. Nie znosi zbyt mocnych uścisków, zapachu perfum cioci ani sumiastych wąsów wujka, które łaskoczą go w nos. Kazio nie chce nikogo urazić, ale w głębi serca nie ma ochoty witać się z gośćmi… więcej
Króliczek Kazio nie lubi się witać. Nie znosi zbyt mocnych uścisków, zapachu perfum cioci ani sumiastych wąsów wujka, które łaskoczą go w nos. Kazio nie chce nikogo urazić, ale w głębi serca nie ma ochoty witać się z gośćmi.
Dlaczego nie mogę podać im łapki jak dziadek? – zastanawia się. Skąd wiem, że ktoś mnie kocha? Po czym mogę poznać, czego potrzebuję? Jak mam mówić, by rodzice usłyszeli, że bardzo nie lubię pobierania krwi? Czy zawsze muszę się dzielić? Dlaczego mój młodszy brat czasem tak bardzo mnie złości, że mam ochotę spuścić mu lanie? No i co to znaczy być grzecznym?
Oto niektóre z ważnych dziecięcych problemów, które pojawiają się w książce „Przyjaciele Żyrafy”. Żyrafa Bibi, jej najlepszy przyjaciel, szakal Zenon, i inne zwierzęta z Leśnego Zakątka rozmawiają ze sobą na te właśnie tematy, czasem burzliwie. Wyjątkowość bajek o empatii polega na tym, że nie tylko opisują one świat relacji z perspektywy dziecka, ale także uczą odkrywania i nazywania uczuć oraz potrzeb: tych widocznych, wyrażanych spontanicznie i tych ukrytych głęboko w sercu. Rozpoznanie uczuć i potrzeb pozwala zaakceptować siebie i innych, jest też niezbędne, by w pełni być sobą, bez czego z kolei niemożliwe jest szczęście.
Autorki bajek opisały świat, w którym można być autentycznym, mówić o tym, co dla nas żywe, nie raniąc innych, a jednocześnie być przez nich zrozumianym i zauważonym. Zwierzęta z Leśnego Zakątka potrafią otwarcie rozmawiać, mimo trudnych emocji, jakie tym rozmowom często towarzyszą. Intencją autorek było pokazanie rodzicom i dzieciom, że wszyscy ludzie, mali i duzi, są tak samo ważni, i że dzięki komunikacji z poziomu serca mogą wspólnie budować przyjazny świat. Pod każdą bajką pojawiają się pytania zachęcające do rozmowy o tym, co dla nas istotne, i do wspólnego poszukiwania osobistych wartości w życiu.
(tekst z książki „Przyjaciele Żyrafy”, wyd. CoJaNaTo)
Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła – Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska.
Jest to druga odsłona bajek o empatii. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Leśnego Zakątka pozwoliło małym i dużym czytelnikom poznać bliżej świat emocji i potrzeb oraz opanować sztukę słuchania sercem tego, co inni mówią i widzenia sercem tego, co robią… więcej
Jest to druga odsłona bajek o empatii. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Leśnego Zakątka pozwoliło małym i dużym czytelnikom poznać bliżej świat emocji i potrzeb oraz opanować sztukę słuchania sercem tego, co inni mówią i widzenia sercem tego, co robią.
Czy mamy prawo płakać, kiedy nam smutno?
Czy nieśmiałość to wada?
Czy wolno nam zmienić zdanie?
Jak odnaleźć swoje miejsce między rodzicami, którzy się rozstali?
Jak radzić sobie z tęsknotą?
Jak zobaczyć w sobie wyjątkowość?
Te i inne pytania, a przede wszystkim odpowiedzi na nie, padną w drugim tomie bajek o empatii. Czeka nas też smakowita wisienka na tym książkowym torcie: bajka napisana przez bardzo młodą pisarkę, jedenastoletnią Blankę Berendt.
Bajki o empatii mają już rzeszę fanów wśród dzieci i rodziców oraz terapeutów i psychologów dziecięcych.
Dogadać się z dzieckiem – Joanna Berendt, Magdalena Sendor.
Książka ta jest w pewnym sensie kursem empatycznych relacji rodzic-dziecko. Obok materiału teoretycznego zawiera wiele ćwiczeń i zadań do wykonania. Zachęcamy Cię do aktywnego używania książki i traktowania jej jako Twój notatnik na drodze do pełnego satysfakcji rodzicielstwa… więcej
Książka ta jest w pewnym sensie kursem empatycznych relacji rodzic-dziecko. Obok materiału teoretycznego zawiera wiele ćwiczeń i zadań do wykonania. Zachęcamy Cię do aktywnego używania książki i traktowania jej jako Twój notatnik na drodze do pełnego satysfakcji rodzicielstwa. Na końcu znajdziesz kilka wolnych kartek przeznaczonych właśnie na Twoje zapiski. A być może podarujesz sobie specjalny zeszyt, w którym będziesz notował myśli, refleksje, decyzje, które będą do Ciebie przychodzić w czasie kursu – podczas czytania, w ciągu dnia po zabawie z dzieckiem, po kłótni z nim, po wspólnym, wieczornym czytaniu. Taki dziennik pozwoli Ci na śledzenie zmian, jakie będą się w Tobie odbywać.
Książka powstała głównie z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0-9 lat i głównie takie przykłady i scenki w niej opisujemy. Wierzymy, iż rodzice dzieci starszych również znajdą dla siebie interesujące informacje czy narzędzia – zachęcamy do sprawdzenia.
Z podziękowaniami dla wszystkich Żyraf i Szakali, które spotkałyśmy i jeszcze spotkamy*.
*Żyrafa w „Porozumieniu bez Przemocy” jest symbolem empatycznej komunikacji, Języka Serca, a Szakal, to Żyrafa w przebraniu, która nie ma w danej chwili kontaktu z uczuciami i potrzebami.”
Profesjonalni trenerzy czyli jak planować i osiągać długofalowe rezultaty – Wojciech F. Szymczak, Tomasz Wański.
Autorzy – Wojciech F. Szymczak oraz Tomasz Wański, omawiają zadania i rolę trenera w procesie szkoleniowym, obszary jego działalności…. więcej
Książka ta adresowana jest do pracowników działów HR i szkoleniowych oraz trenerów.
Warsztaty kompetencji międzykulturowych – podręcznik dla trenerów – Red. Marzena Lipińska, Autorzy: Kinga Białek, Anna Kawalska, Ewa Kownacka, Marta Piegat-Kaczrmarczyk
Przygotowana publikacja jest wyborem ćwiczeń, wykładów, symulacji stworzonych lub zaadaptowanych na potrzeby kształcenia pracowników służb społecznych… więcej
„Przygotowana publikacja jest wyborem ćwiczeń, wykładów, symulacji stworzonych lub zaadaptowanych na potrzeby kształcenia pracowników służb społecznych pracujących z migrantami, słuchaczy Studiów Podyplomowych „Wspieranie osób odmiennych kulturowo na rynku pracy”. Zajęcia kierowane były do osób z wyższym wykształceniem, pracujących na co dzień z obcokrajowcami doświadczającymi trudności w integracji ze społeczeństwem polskim, w szczególności w sferze zawodowej. Uczestnikami warsztatów byli pracownicy socjalni, liderzy organizacji pozarządowych, doradcy zawodowi, pracownicy służb penitencjarnych, formalni i nieformalni liderzy społeczności migranckich. Na program warsztatowych zajęć akademickich złożyło się 11 dziesięciogodzinnych bloków tematycznych:
− Zróżnicowanie kulturowe – sposoby opisu i analizy
− Konsekwencje różnic kulturowych w komunikacji werbalnej i niewerbalnej
− Psychospołeczne konsekwencje migracji
− Psychospołeczne konsekwencje uchodźstwa
− Stereotypy i uprzedzenia
− Bariery w tworzeniu społeczeństw wielokulturowych
− Psychologiczna higiena pracy w obszarze pomagania migrantom
− Kulturowe uwarunkowania skutecznej komunikacji z przedstawicielami wybranych narodowości (4 spotkania z gośćmi – ekspertami kulturowymi rozłożone na dwa dziesięciogodzinne bloki)
− Współpraca międzyinstytucjonalna w zakresie wspierania migrantów na rynku pracy
− Tworzenie projektów na rzecz integracji migrantów na rynku pracy”
(fragment)
Z Bogiem dasz radę! – Paweł M. Lipnicki.
Jeśli utraciłeś pracę, nie możesz znaleźć zatrudnienia, skończyłeś szkołę i nigdzie cię nie chcą albo chcesz pomóc komuś, kogo właśnie zwolniono… Koniecznie przeczytaj ten poradnik lub podaruj go komuś, kto potrzebuje pierwszej pomocy w tym trudnym czasie… więcej
(tekst ze strony „Edycji św. Pawła”)
Jeśli utraciłeś pracę, nie możesz znaleźć zatrudnienia, skończyłeś szkołę i nigdzie cię nie chcą albo chcesz pomóc komuś, kogo właśnie zwolniono… Koniecznie przeczytaj ten poradnik lub podaruj go komuś, kto potrzebuje pierwszej pomocy w tym trudnym czasie.
Wewnątrz znajdziesz sprawdzone informacje jak określić swój potencjał na rynku pracy, zrobić bilans umiejętności, jakich błędów unikać w CV i jak korzystnie zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także wiele innych fachowych rad. A wszystko w duchu chrześcijańskim. Dla wszystkich, którzy mimo kryzysu na rynku i trudności w poszukiwaniu pracy, wierzą w Bożą opiekę, w swoje możliwości i się nie poddają.
Autor zawodowo zajmuje się szkoleniami i seminariami naukowymi oraz działalnością społeczną, m.in. pomocą osobom bezrobotnym. Sam kilka razy tracił pracę, ale tyle samo razy ją zdobywał lub… sam ją sobie organizował. A nikt inny nie doradzi lepiej, niż ktoś, kto przeszedł tę samą drogę co my. On jest dowodem na to, że wierząc we własne możliwości i współdziałając z Bogiem, możesz wszystko!
Głaskologia. Jak pozytywnie wpływać na innych i zwiększać przy tym swoją satysfakcję. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji – Miłosz Brzeziński.
„Głaskologia”, to książka popularnonaukowa, wyjątkowa pod każdym względem. Powinien ją przeczytać każdy Polak…więcej
„Głaskologia”, to książka popularnonaukowa, wyjątkowa pod każdym względem. Powinien ją przeczytać każdy Polak. Rodzic, szef, podwładny, polityk, dziennikarz, trener, mąż i żona, sprzedawca i księgowy… Każdy, kto chce się dobrze czuć dłużej niż parę chwil i każdy, kto chce mieć pozytywny wpływ na innych, dać im energetycznego kopa. Każdy, kto chce utrzymać pracę, awansować czy budować związek oparty na zaufaniu, zrozumieniu i nieustannej ciekawości drugiej osoby.
„Głaskologia” powinna być obowiązkową lekturą szkolną! To nie tylko pięknie wydana książka, ale swego rodzaju efektywna filozofia postępowania. Jest to lektura fascynująca, wciągająca i taka, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Bogata merytorycznie, rzeczowa, dowcipna, mądra i konkretna. Momentami bezpardonowa. Na pewno nietuzinkowa.
Autor sprawnie balansuje między przykładami, wynikami najnowszych światowych badań a metaforami pomagającymi zapamiętać najważniejsze wnioski.
Uwaga: sięganie po tę książkę bez markera grozi koniecznością przerwania lektury po paru stronach w celu udania się do piórnika!
Głaskologia – nie czytaj tej książki! Studiuj ją!
Jak pies z kotem czyli kobieta i mężczyzna na co dzień – Katarzyna Miller, Miłosz Brzeziński.
Wyjątkowy tandem damsko-męski o relacjach… damsko-męskich oczywiście…więcej
Wyjątkowy tandem damsko-męski o relacjach… damsko-męskich oczywiście. Katarzyna Miller – znana, lubiana i chętnie czytana psycholożka, poetka i psychoterapeutka oraz Miłosz Brzeziński – ceniony trener i psycholog biznesu. Autorzy zastanowią się czy kobiety i mężczyźni zawsze żyją ze sobą jak przysłowiowy pies z kotem. I czy jest w tej relacji miejsce na prawdziwą przyjaźń.
Życiologia czyli o mądrym zarządzaniu czasem – Miłosz Brzeziński.
Trzy Ogrody Twojego Życia to praca, dom i ty sam…więcej
Trzy Ogrody Twojego Życia to praca, dom i ty sam. Jeden komplet narzędzi. Jedna para rąk. Ciało konkretnie zakotwiczone w czasie i umysł bez ograniczeń szalejący w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jak to pogodzić? Jak skutecznie zarządzać czasem, żeby starczyło go na uprawianie Trzech Ogrodów Życia?
Biznes czyli kupa ludzi – Miłosz Brzeziński.
Czy jesteśmy genetycznie zaprogramowani do pracy w zespole? Na czym polega bycie prawdziwym menedżerem? Czy ekspert musi być arogancki?…więcej
Czy jesteśmy genetycznie zaprogramowani do pracy w zespole? Na czym polega bycie prawdziwym menedżerem? Czy ekspert musi być arogancki? Dlaczego uczniom wmawia się, że powinni się doskonalić tam, gdzie idzie im najgorzej? Jaka jest różnica miedzy zarządzaniem a ręcznym sterowaniem? Czy kujon jest dźwignią handlu? Po co trabantowi sznurek?
Na to i wiele innych pytań Autor odpowiada w niniejszym zbiorze esejów, którego celowo nie chce nazywać poradnikiem. Woli, bowiem, inspirować niż radzić.
Pracować i nie zwariować – Miłosz Brzeziński.
Poradnik serio, ale pisany z niezwykłym poczuciem humoru…więcej
Poradnik serio, ale pisany z niezwykłym poczuciem humoru – to lektura obowiązkowa dla pracoholików, ludzi niezastąpionych, sfrustrowanych oraz wszystkich tych, którzy marzą o rozciągnięciu czasu.
Światy równoległe – Asia i Edi Pyrek.
Książka o tym, jak rodzice z dzieckiem przez pół roku objechali świat prawie dookoła… więcej
Książka o tym, jak rodzice z dzieckiem przez pół roku objechali świat prawie dookoła. W dodatku wydana przez National Geographic, które to wydawnictwo – jeśli chodzi o książki – jest mi dość podpadnięte za recenzowane już tu książeczki Beaty Pawlikowskiej czy Piotra Kraśko i nierecenzowane (jeszcze ) podobnego formatu dzieła Martyny Wojciechowskiej czy małżeństwa Kobusów. Ta ostatnia zresztą o podróżowaniu z dzieckiem, czego lektura skutecznie mnie do tego typu literatury zniechęciła. Ale nie o tych miało być, a o Światach równoległych, a tu okazuje się, że to proszę państwa zupełnie inna historia!
Odkryj, że biegun nosisz w sobie – Marek Kamiński.
Odkrywanie biegunów geograficznych, przejście pustyni, przepłynięcie oceanu to fascynująca i niebezpieczna droga, której przebycie pozwoliłi mi odkryć metodę Biegun, czyli sztuka odkrywania siebie i osiągania celów… więcej
Odkrywanie biegunów geograficznych, przejście pustyni, przepłynięcie oceanu to fascynująca i niebezpieczna droga, której przebycie pozwoliłi mi odkryć metodę „Biegun, czyli sztuka odkrywania siebie i osiągania celów”. Nie obawiaj się, nie jest to wykład akademicki, nie chcę cię do niczego namawiać ani pouczać. Chciałbym jedynie podzielić się swoim doświadczeniem i zaprosić cię do pracy nad sobą, która jest nie mniej fascynująca niż wyprawa na najdalsze krańce Ziemii. Wierzę, że opisana w książce metoda i ćwiczenia psycholog Joanny Heidtman będą otwarciem drzwi i pierwszym krokiem w twojej podróży w głąb samego siebie. Nowe drzwi to nowa droga i nowe możliwości, a każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie – Marek Kamiński.
Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie to niezwykłe świadectwo wypraw Marka Kamińskiego na krańce świata dosłownie i w przenośni… więcej
Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie to niezwykłe świadectwo wypraw Marka Kamińskiego na krańce świata dosłownie i w przenośni. Autor przedstawia swój dziecięcy rejs do Danii i Maroka, młodzieńczą podróż po Europie, na Spitsbergen, Grenlandię, biegun północny i południowy, Kilimandżaro, Atlantyk, Pustynię Gibsona w Australii, absolutnie wyjątkowy wyjazd z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą na bieguny Ziemi, „Z Polą przez Polskę” i zimowy spływ Wisłą. Miłość, wiara i nadzieja, wzloty i upadki, determinacja, siła i słabość człowieka w sytuacjach ekstremalnych – o tym pisze. I jak niemożliwe staje się możliwe.
Dotykanie świata Marka Kamińskiego – Marek Szymański.
Dotykanie świata Marka Kamińskiego wywiad rzeka spisany przez Marka Szymańskiego. Dotykanie świata to nie tylko dalekie, niebezpieczne podróże, to także podróż duchowa i intelektualna w głąb siebie… więcej
„Dotykanie świata Marka Kamińskiego” wywiad rzeka spisany przez Marka Szymańskiego. Dotykanie świata to nie tylko dalekie, niebezpieczne podróże, to także podróż duchowa i intelektualna w głąb siebie, zdobywanie wiedzy, życie zgodne ze swoimi pragnieniami” Marek Kamiński, podróżnik, odkrywca, polarnik, ale też biznesmen i człowiek, który potrafi przeszczepiać innym swoją pasję życia i chęć ciągłego, aktywnego poznawania świata – tym razem opowiada Markowi Szymańskiemu o tym, jak to wszystko się zaczęło. Książka stanowi swoisty klucz, który otwiera drzwi do świata, w którym marzenia, nawet te najniezwyklejsze, są realizowane, wzmacniając wiarę w ludzkie możliwości.
Marek Kamiński, opowiadając o swoim życiu, pokazuje nam, że warto marzyć, warto odważnie kroczyć ku granicom, tym realnym i tym, które tylko sobie wyobrażamy. I warto je przekraczać – Marek Kamiński robił to wielokrotnie, w książce opisuje trudne momenty swoich podróży, chwile zwątpienia w trakcie wyprawy z Jaśkiem Melą, ból i osłabienie fizyczne, które towarzyszyły mu podczas zdobywania Biegunów, ale też chwile wielkiej radości i tryumfu.